Sezení vás zabije

Můj patnáctiletý kamarád Rosťa ze začátku trpěl všemi obvyklými nedostatky dnešní „fitness“ generace. Chodil do posilovny s partou pubertálních kámošů, aby se všichni hromadně mohli jistit na bench, tlaky jednoruček a další cviky na prsa (jiné partie totiž netrénovali). Nosili růžové trička, poslouchali Miley Cyrus a nejradši by se s ní zhoupli na nějaké té kouli.

Jak ale obíhal čas, začal jsem ho postupně vídat dělat chlapštější věci. Hluboké dřepy 8×4, shyby… Byl jsem přesvědčen, že kupa hmoty teď čeká přímo před ním. Až do chvíle, kdy jsem ho načapal… mezi sériemi… sedět!

Martin Snášel píše: „Kdo sedí celé hodiny, nejen, že poškozuje své záda, ale také zvyšuje riziko srdečních onemocnění, cukrovky a dokonce i rakoviny. A nezáleží na tom, jestli pak jdete sportovat, když celý den prosedíte.

Sezení ohrožuje naše zdraví. Není to jen o Vašich zádech, ale také o Vašem srdci, oběhovém systému či metabolismu inzulínu. Sezení může dokonce vést k cukrovce a zřejmě i rakovině.

Velká Studie na univerzitě v Regensburgu zjistila, že lidé, kteří často sedí, a o to hůře ve špatných pozicích, trpí mnohem častěji rakovinou, rakovinou dělohy a rakovinou plic. Nezáleželo na tom, zda tito lidé poté, co sedí po celý den, jdou sportovat. Fyzická aktivita tedy nemá žádný větší vliv na celkový výsledek. Sezení je tedy stejně rizikovým faktorem jako kouření.“

Je tedy zřejmé, že byste sedět neměli. A i když už jste někdy k sezení nuceni, rozhodně byste neměli sedět dobrovolně ve svém volném čase.

Jedinou výjimkou je autobus. Když zaberete místo (MUTANTI i dvě), můžete před sezením ochránit starého člověka, kterému by uškodilo ještě víc.

Nahraďte sezení

Doporučuji chůzi, stání, ležení, dřepění, visení a sed na patách. Čím dříve jsem pozici uvedl, tím více času v ní doporučuji strávit.

Samozřejmě tento článek nepíšu jednou rukou, zatímco druhou visím z hrazdy. Píšu ho ve dřepu. Pak půjdu na gymnastiku, kde budu hodně viset. A chůze domů, kde budu hodně ležet.

Sezení v posilovně

Někteří lidé považují cviky v sedě za lepší pro páteř. Celé sezení je pro páteř nepříjemné, a je velice náročné sedět správně.

Je jen několik málo cviků, kde má sezení nějaký důvod. Výpony v sedě jsou rozhodně snazší relaxační varianta, jak přidat nějaké volume na lýtka, je-li cílem hypertrofie. Bicepsové zdvihy na pozitivně nakloněné lavici umožňují dobrý streč a rozšířený rozsah pohybu. Tlaky na mírně nakloněné lavici umožňují trénovat prsa zase trochu jinak, dokonce bych řekl šetrněji než bench press.

Pak je tu ale naopak kategorie cviků, kde vás sed připraví o polovinu výsledků. Systemic Tension Muscle Building se obsesivně točí kolem tlaků ve stoje a jejich magických účinků z moc dobrých důvodů. Není důvod nebezpečně sedět, když můžete stát.

A když už vás cvik donutil sedět, měli byste co nejrychleji stát a věnovat se kompenzaci. Rozhodně ne sedět mezi sériemi.

Co dělat mezi sériemi

V poslední době jsem si u lehčích cviků hodně oblíbil antagonistické supersérie. Mezi sériemi tedy dělám… jiné série.

Jindy chodím, visím nebo provádím drily na mobilitu…

Zbytky sezení kompenzujte

Někdy je sezení společenskou nutností, např. ve škole. Řešení? V první řadě dbám vůbec nesedět o přestávkách. V půlce hodiny jdu na záchod, kde zatnu zadek a provedu statický aktivní streč flexorů kyčlí. Obvykle se pak navíc snažím využívat drobných příležitostí, třeba jít něco vyhodit do koše nebo se zkrátka jen na chvíli postavit, když se nic neprobírá, to vám nikdo nebude vyčítat…

Někdy udělám pár dipů mezi lavicemi nebo i zvednu lavici a trochu se s ní propumpuju. Řekli byste, že to ostatním bude připadat divné, ale je to zbytečná paranoia, lidi vás neřeší… A pokud někdo nechápe nebezpečí sezení, je blbec on.

Podobně můžete postupovat i vy. Proložte nutné sezení přestávkami, a pár kompenzačními cviky.

Ohrožením číslo jedna (krom instantně zhoršené nálady) je při sezení oslabování zadku a zkracování kyčelních flexorů. Tedy jak jsou kyčle na dlouhou dobu ohnuté (mezi trupem a stehny je úhel např. 90 stupňů), zkrácení schopnost se plně propnout. To znamená špatný mrtvý tah, špatný úder, špatná chůze… Doporučuji tento cvik v podání Pavla Macka:

A zase… Najdou se lidé, kterým tohle dělat na veřejnosti připadá trapné. Mě připadá trapné mít zkrácené flexory kyčlí.

Někdo se stydí strečovat, někdo pózovat, někdo zvedat na začátku silového cyklu malé váhy, někdo mluvit před lidmi, někdo oslovit holku, někdo močit na veřejných toaletách… Nakonec se ale všichni musíme se svým strachem poprat a dělat, co je třeba.

„A Muty nejsi s tím zákazem sezení trochu nácek?“ Nácek s nezkrácenými flexory kyčlí!

Zaujal vás článek?

Přihlaste se k odběru MUTANTSKÉHO NEWSLETTERU. Jednou za čas vám na mail přijdou novinky. K tomu okamžitě dostanete dárek.

3 komentářů

  • Honza

    Ahoj,
    co jízda na kole? Taky špatně?

  • Muty

    Ano, Thomas Kurz například přímo uvádí jízdu na kole jako aktivitu, která výrazně snižuje flexibilitu.

    Pokud jsi cyklista, chce to hodně korektivní práce kompenzovat takové zatížení.

    Nejsmutnější jsou pak lidé, kteří chtějí jezdit na kole místo těžkých dřepů.

  • Ondřej H

    Pokud sedíte v práci nebo ve škole a pak ještě v autě nebo v MHD, poslední, co chcete, je sednout si i v posilovně nebo při sportu. A protože jedním ze základů rozcvičky je pomyslně slézt ze židle (vykompenzovat sezení), nedává moc smysl dát si rozcvičku a rozehřátí právě na kole… A kdo hodně sedí, pro toho celkově není kolo zrovna velký kámoš.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *