Starým suplementům je konec, vědci objevili hovězí

Nikdy jsem se nedíval do slovníku, co vlastně znamená to slovo „fitness“. Každopádně jsem v několika skupinách „Věřím ve fitness“, „Hlášky Filipa Grznára“, „Mám 15 let a 50 kg“ a dalších pár podobných. Tam jsem to pochopil. Fitness je, když chodíte do „privátního relaxačního klubu“, kde cvičíte na strojích nebo na míčích, a v ceně máte i saunu. MUTANTI se jenom smějí.

Fitness skupiny mají jediný společný jmenovatel: všichni jsou tam úplně blbí. Ukážu vám pár úlovků:

Úlovky z fitness skupin

Jednoho mamka se bojí, aby to nepřetrénoval 😀 Druhého trápí problém s omáčkami 😀

Zkrátka ten typ populace, který ví, kdo je Lazar Angelov, ale neví, kdo je Yuri Verkhoshansky. Pro mě PEKLO.

Nejzvláštnější je, že více než polovina dotazů tam směřuje na suplementy. I do zpráv mi pořád někdo píše, co jako má brát.

Kdysi jsme zkrátka jedli celé potraviny. Třeba kus hovězího. Pak se rozmohlo přijímat zvlášť proteiny, zvlášť sachariďáky a zvlášť kapse s olejem. Proteiny i sacharidy jsme rozdělili podle rychlosti vstřebávání. Tuky zatím ne, stejně je nemá nikdo rád…

Bílkoviny se skládají z aminokyselin, a lidstvo se tedy následně rozhodlo přijímat rovnou ty. Tablety o velikosti sloního varle. No a nakonec přišlo užívání jednotlivých aminokyselin zvlášť. Nějaký leucin, nějaký arginin, nějaký glutamin, nějaký kreatin…

Dnes přijdete na stránku o tom jejich fitness, a někdo se ptá: „Můžu kombinovat arginin s valinem s valiem s SS-AK-48, nebo se účinky vzájemně vyruší?“

Čas to vyklopit: opravdu si někdo myslí, že kupovat jednotlivé aminokyseliny je lepší, než zkrátka jíst hovězí?

Co si pamatuju, marketing suplementů se dělá vždy stejně. Ať je to cokoli, napište tam: podporuje anabolismus, zabraňuje katabolismu, zlepšuje regeneraci, urychluje proteosyntézu.

Pravda je… všechno tohle dokonale dělá hovězí 😀

Kamarád se mě kdysi ptal: „BCAA zlepšují regeneraci, že? Mám je brát, když nestíhám dost spát?“. Dívejte na těhle látkách není vůbec nic zázračného v případě, že jíte dost vajec, ryb, borůvek… Nenarostou vám z nich žádné větší svaly nebo něco takového. To je celkem ujetá představa.

Lidi mluví o stravitelnosti suplementů, jak kdyby se v tom trávení pořádaly nějaké závody. Na konci dne se jim z jejich proteinu chce stejně srát 😀

Nebo argumentují, že do sebe dané látky ve stravě nedostanete v dostatečné koncentraci. V tom případě málo koncentrujete vejce a hovězí.

Dokážu si představit teoretické případy, kdy vám nějaká suplementace může pomoct. Není to ale ve stylu „Chci se do cvičení vážně opřít, jaký si mám koupit protein?“.

Spalovače jsou spíše neškodná sranda oproti „pravým spalovačům“ jako je clenbuterol nebo salbutamol. Žádný „anabolický agent“ ještě nepředběhl pár set mg testosteronu ve stehnu. A syrovátka proč ne, ale otázkou je: jak platíte své účty, co se týče prolívání hovězí krve? Teprv když je mrtvá kráva a několik nenarozených slepičích mláďat, je čas na syrovátku.

A tak nakonec, když se někdo ptá na suplementy, stavím je všechny na stejný MUTANTSKÝ protokol:

1) Aspoň 10 hodin spánku denně – protože průměrných 8 je pro lidi, kteří necvičí

2) Půl kila hovězího, několik vajec a tvaroh každý den

3) Na začátek tréningu dřepy 5×5

V tom je kus pravdy. Teď jsem váš anabolický agent já.

Zaujal vás článek?

Přihlaste se k odběru MUTANTSKÉHO NEWSLETTERU. Jednou za čas vám na mail přijdou novinky. K tomu okamžitě dostanete dárek.

2 komentářů

  • Bjorn

    Čau, jaký hovězí nejčastěji kupuješ a jak ho připravuješ? 🙂

  • Muty

    Ahoj Bjorne, zcela nekompromisně ho smažím na olivovém oleji. K tomu zelenina, pár pečených brambor…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *