Válka – jaký styl stravování si vybrat?

Ve světě existuje nesčetné množství stylů stravování. Ty spolu často agresivně válčí. Pro jednoho jsou obilniny základem pyramidy, a maso si nakreslí někam ke kusu sádla a hamburgeru. Jiný prosazuje polovegetariánskou stravu. Pak fakt seriózně jde a nakoupí jen maso a zeleninu. Přihlížející jsou pak hrozně zmatení.

O některých potravinách vládne shoda. Vezměte si borůvky – každý miluje borůvky. Je to taková jistotka, že se borůvky staly hlavní přísadou MUTANTOVA nápoje síly.

Nápoj síly

Pokud potřebujete extra úspěšný den, nalijte do sebe ráno tenhle galský elixír. Do plnotučného mléka přisypte čistou čokoládu a borůvky. Rozmixujte. Vypijte. Dominujte.

Vtip je v tom, použít přibližně stejný objem borůvek, jako mléka.

To bylo pozitivní, jenže…

Pak je tu hromada potravin, o které se lidi do krve zhádají. Takové luštěniny. Zní to trochu nevábně, tak to možná bude zdravé…? Podle spousty paleo chlapíků ne. Těžko se tráví, a tak do vás možná nepatří. Naproti tomu takoví vegani… V kontextu jejich diety je vysokoproteinová i mrkev, takže po luštěninách okamžitě skočí. Udělají z hrášku i protein, a pak budou omluvně objímat stromy.

Jaký druh stravování si tedy vybrat, abyste byli zdraví a vypadali dobře? Bavme se o dlouhodobém životním stylu, ne vyloženě předsoutěžní rýsovačce, jako je CKD nebo sacharidové vlny. Máme hodně možností…

Paleo

Tenhle lifestyle propaguje, že bychom měli jíst (a vlastně celkově žít) jako naši pravěcí předkové. Stále jsme totiž evolučně přizpůsobení na tuto dobu.

Problém je, že uvnitř palea existuje tolik různých proudů, že když se o tom s někým chcete bavit, vždy mluví jeden o koze, druhý o voze. Neexistuje zkrátka jedno jednotné paleo.

Všichni jsou pro tučnější, méně sacharidovou, testosteronovou stravu. Pro maso, vejce, zeleninu, umírněné ovoce. Nejí sladkosti, cereálie, kukuřici, sóju, fast food, alkohol, luštěniny…

Znám některé guru, kteří jsou dokonce proti ořechům (zejména arašídům), proti rýži, proti mléku nebo proti bramborám.

Častá je snaha volit věci z domácích chovů, nebo dokonce jíst sezónně (ovoce které zrovna v létě roste, více masa v zimě…). Ve vzduchu zkrátka vládne mírná paranoia.

Pokud chcete přibrat, je nutné volit umírněnější styl palea. Vzít si z tohoto jídelního stylu to dobré (důraz na kvalitní, celistvé, neumělé potraviny, jako je hovězí, ryba, vejce, kokos, olivový olej, brokolice nebo pomeranč), ale přidat na sacharidech a vůbec se nebát ovoce, brambor, mléka, hnědé rýže…

To je více méně způsob, jakým se stravuji já. Umírněné, „kulturistické“ paleo.

Někdo by mohl říct, že je to klasická mainstreamová zdravá strava několikrát denně, kdy jsem jen nahradil část cereálií více zdravými tuky. Má vlastně pravdu.

Jen syrová strava

Naši předkové dobře znali oheň. Věřím, že to byl krok vpřed. S tím bych odbyl všechny čistě raw, kteří věří, že jakoukoli tepelnou úpravou jídlo přichází o cenné látky. Nemyslím, že je reálné takhle jíst. Maximálně pro ty alternativní krávy v batikovaných trikách. Tatarák mám ale rád jako vy.

Vegan logic

Veganství

„Přestanu jíst maso, ale dál budu brát steroidy,“ řekl si další model Vegan Fighter. Teď jsem kamenně vážný. VŠICHNI velcí svalnatí vegani jsou na tvrdých steroidech. Je to těžká alternativa, a samozřejmě kdyby živočišné potraviny jedli, vypadali by mnohem líp.

Dá se jako vegan přijmout dostatek bílkovin a vitamínů, které obsahuje normální strava? Možná nějak těžce ano. Ale je to opravdu náročné a neposkytuje to žádné benefity.

Sója má dvě nevýhody. Zaprvé je nezdravá. Zadruhé si vás lidi spojí s tou veganskou pakáží. Levičáky, co se váží ke stromům, hulí trávu a žijí na squatu (ne ve squat racku, jako my).

Vegan logic 2

Pokud chcete růst a podávat maximální výkony, veganství ne.

Makrobiotika

Něco jako 50% celozrnné obilniny, 30 % zelenina, 15 % luštěniny a mořské řasy, 5 % polévky.

Nevím, jak jí ty mořské řasy, ale prozradím vám jednu MUTANTSKOU pravdu. Málo maso = vždycky podvod.

Flexible dieting (if it fits your macros)

Tenhle styl stojí na přesném počítání přijatých kalorií v bílkovinách, tucích a sacharidech. Celkový denní příjem je v IIFYM přednější než načasování nebo vyhýbání se některých druhům potravin. Pokud dokážete odhadnout svůj kalorický výdej (a to se vám za pár týdnů experimentů podaří), můžete regulovat, jak hubnete nebo přibíráte.

Kritika IIFYM pak většinou stojí na hormonech, neodhadnutelnosti výdeje nebo malém důrazu na zdravost potravin. Shrnul bych to do otázky: „Kolik kalorií má jed?“.

České video, jak počítat kalorie.

Osobně myslím, že počítat přesně kalorie nebo cyklovat sacharidy má cenu až v pokročilejším stádiu diety, jinak můžete postupovat intuitivněji a vystačit si s odhadem. Mám tu rozhovor s Marou, který je velkým fanouškem Flexible dieting a drží se jí naopak celý rok.

Zaujal vás článek?

Přihlaste se k odběru MUTANTSKÉHO NEWSLETTERU. Jednou za čas vám na mail přijdou novinky. K tomu okamžitě dostanete dárek.

7 komentářů

  • Marek

    Čtu váš článek a cítím povinnost se k němu vyjádřit… Máte to pane nějaké pomílené.

    Pokud se budu zabývat prohlášeními o tvorbě testosteronu a jeho nedostatku při vyhýbání se konzumaci masa, tak tady vykládáte úplný nesmysl. Tělo si hormon testosteron vytváří z cholesterolu, který je produkován v játrech každého člověka – pokud ho přijímáme v potravě ve větším množstí, pak játra přirozeně snižují jeho tvorbu – čili konzumací masa si v tomto ohledu nijak zvlášť nepomůme…

    Pokud se budeme bavít o vašem prohlášení, že veganští sportovci jsou na tvrdých steroidech, tak to mi nějak nesedí. Nejsou steroidy náhodou látkou, která podoruje v těle pochody, které přispívají k lepšímu využití stavebních látek ve stravě? Pokud tedy vegan má deficitní stravu a nemá dosta kupříkladu bílkovin, těžko mu to jakkoliv steroidy nahradí…

    Zkuste trochu kriticky a nestranně nad věcmi přemýšlet, než začnete věci publikovat věřejně

    S pozdravem

    Marek

  • Muty

    1) Steroidy ti pomůžou i při nedostatku bílkovin

    2) I vegan teoreticky může přijmout dostatek bílkovin. Často například z prokazatelně jedovaté sóji a jejích produktů. Nicméně vegani postrádají ČISTÝ zdroj bílkovin, takže je pro ně náročné vyrýsovat. Čerpají bílkoviny jen z jídel plných sacharidů.

    Nejhorší ale na veganství je jeho amorálnost.

  • KLAUS

    Co to jsou steroidy ? Steriody jsou deriváty steranu, na tom není nic špatného.Neco jiného jsou anabolické steroidy, které se zneužívají lidmi, co trpí muskulární dismorfií. Jedinci postiženou touto poruchou si v porovnání s ostatními připadají drobní a nedostatečně vyvinutí. Negativním aspektem je přílišné množství přijímané stravy sloužící k tvorbě svaloviny. Tato svalovina svou vahou pak zatěžuje klouby a kosti. Nadměrný příjem energie a bílkovin poškozuje funkci jater a ledvin. Ti, co si myslí že život je top na AAS, velice se pletou. AAS dokážou v tělu nadělat pěknou paseku. Dnešní užívači AAS a PRH by potřebovali vojnu jako řemen. Ale AAS zvodnatělé a lipidované svaly toho mnoho nezvládnou. A co se týče veganů, jsou to divná individua a svalnatý vegan musí žrát biologickou potravu. Z fytosterolů mu svaly určitě nenarostou.

  • Muty

    To je nepřesné. Jak silový trénink, tak steroidy nepůsobí na svaly samotné, ale rovněž na kosti a klouby. Zvlášť u postupného zvyšování dávek lze předpokládat, že se kosti dostatečně přizpůsobí nové váze.

    Zcela se pleteš, když píšeš, že svaly na AAS toho moc nezvládnou. Steroidy zvyšují sílu a také působí na CNS.

    Steroidy samozřejmě mají svá rizika. Leží ale jinde, než popisuješ.

  • KLAUS

    To je velice přesné, kosti se přispůsobují růstu asi do 21. let věku. Pak dojde k uzavření růstových plotének, proto je jasné, že většina sypačů má na výšku 175 cm. Problém je v tom, že kdo jede na štávě od 15 let, zahrává si se svým zdravím, uzavřou se mu růstové ploténky dříve a začnou šílené bolesti. Jediný anabolický produkt který dokáže přímo stimulovat satelitní buňky ve svalech je Kreatin. Svaly za působení AAS jsou krátkodobě silnější ale to jen při řádné steroidové a hormonální kůře a při tvrdém cvičení, abnormálně vysokém příjmu živin a tekutin. Hold někomu stačí denně spořádat 40 dkg kvalitního tvrdého sýra, pět vajec, 400 g. ovesných vloček, 400ml bíleho jogurtu, 0,5l mléka. Jiný musí sypat mega bomby, aby zvedl alespoň 50 kg. Co se týče působení AAS na centrální nervovou soustavu a to velice negativně. Nutí užívače sypat co to dá, se sklonem k depresi a abusu k drogám.
    Výzkum prováděný v Kanadě zkoumal souvislosti mezi vztahem k vlastnímu tělu a stravovacími návyky mezi kulturisty (43 osob) na straně jedné a atlety (48 osob) a vyznavači tae kwon do (48 osob) do na straně druhé. Bylo zjištěno, že kulturisté byli se svým tělem výrazně méně spokojeni, vykazovali větší sklony k masivní svalové hmotě (robustnosti) nebo naopak k vyhublosti, měli větší bulimické tendence, než ostatní dvě skupiny. Navíc se kulturisté odlišovali větším perfekcionismem, nižší sebeúctou a větší tolerancí k užívání steroidů. Za nejzávažnější důvod pro užívání steriodů uváděli snahu o zlepšení vzhledu. Z výsledků vyplynulo, že mužští kulturisté jsou více ohroženi psychologickými důsledky své nespokojenosti s tělem, které jsou shodné s těmi, jež vykazují lidé s poruchami příjmu potravy. Steroidy mezi středoškolskými studenty
    Výzkumu, který byl založen na vyplňování dotazníku, se zúčastnilo 466 studentů a 499 studentek ve věku od 9ti do 13ti let ve státě Massachusetts. Na dotazy odpovědělo 82% dotázaných. Z výsledků vyplynulo, že 2,7% všech středoškolsých stedentů užívá steroidy. 2,6% tvořili chlapci a 2,8% dívky. Z porovnání postojů uživatelů a neuživatelů vyplynulo, že 47% oproti 43% si myslí, že steroidy napoáhají k růstu svalů, 58% oproti 31% si myslí, že díky steroidům jsou svaly silnější, 31% oproti 11% si myslí, že steroidy zlepšují atletický výkon, 23% opoti 13% si myslí, že steroidy zlepšují vzhled, 23% oproti 9% zná někoho, kdo pravidelně steroidy bere, 54% oproti 91% si myslí, že steroidy škodí a 35% oproti 2% je rozhodnuto brát steroidy i nadále.
    Lze učinit závěr, že užívání steroidů se rozšířilo i na střední školy a že část studentů si je informována o důsledcích působení steroidů.
    Užívání steroidů podle lékařů
    Za účelem zjištění, jak je užívání steroidů rozšířeno, bylo kontaktováno 1290 všeobecných lékařů a pediatrů. Celých 261 lékařů potvrdilo, že za posledních pět let zaznamenalo 1682 případů zneužívání steroidů. Z tohoto množství celých 62% případů tvořili chlapci ze středních škol, a z nich mělo 26% enormní zájem o sport. Největší poptávka (62%) po steroidech byla kvůli fotbalu a atletice, je však překvapivé, že 36% náctiletých potřebovalo steroidy z psychosociálních důvodů. 34% dotazovaných lékařů nahlásilo 802 možných uživatelů steroidů. Všichni byli chapci. Pouhých 17% odpovídalo vžité představě o uživateli steroidů: soutěžní kulturista nebo profesionální atlet.
    Výzkum prokázal, že užívání steroidů je mnohem rozšířenější než se předpokládalo a není omezeno pouze na profesionální sportovce a stále patří mezi mezi nejužívanější drogy.
    Dění v kulturistice je jinak výsměchem celosvětovému úsilí za odstranění dopingu ze sportu. Do vedení IFBB by měli být dosazeni slušní lidé, pak můžeme očekávat posun k normalitě. To se týká samozřejmě i národních úrovní.

    Považuji ještě za nutné podotknout, že každý lék má negativní vedlejší účinky, i třeba kyselina acetylsalicylová v Aspirinu™. Snahou normálního člověka by tedy mělo být se lékům vyhýbat. Někdy to samozřejmě nejde, ale kvůli sportu? Dostatečný svalový rozvoj pro kondiční či estetické účely jde udělat i bez dopingu a dokonce i bez nesmysly slibujících suplementů, u nichž stejně většinou nebyla prokázána proklamovaná biologická účinnost a hlavně jejich zdravotní nezávadnost, a tak si dejte pozor, aby jste nespadli z deště pod okap. Například jsem v MF-Dnes zachytil konstatování nějaké francouzské instituce pro bezpečnost potravin, která v souvislosti s užíváním kreatinu upozorňuje na možnost vzniku rakoviny.

  • Muty

    Nejsem propagátor dopingu. Jen upozorňuji, že věci dostatečně nerozumíš.

  • KLAUS

    Já ale rozumím, jen dopingový hříšník si bude stát za svým, i když nemá pravdu. Že by jim AAS zatemnila na dobro mysl ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *