Jak zdravě přibrat díky stravě

Co budete jíst představuje jednu z nejzásadnějších otázek vašeho života. Celé vaše tělo je postavo z věcí, které jste doteď snědli. Dokonce i vaše pocity a myšlenky jsou fyzicky zaznamenány v mozku. Kluk postavený z dobrého hovězího zkrátka nevypadá a ani nemyslí stejně, jako kluk, co rohlíky se salámem zapíjel kofolou.

Co jsem více poznal svého trenéra Robina Javorka, nenapil jsem se alkoholu. Více než dva roky, kdy jsem neměl ani pivo. Dobrý důvod poslat své potomky do BJJ pro děti.

(Než jsem začal potkávat Reného Hranického. Nedávno mi dal napít asi třetinu svého piva po jídle, a i to mě trochu přiopilo 😀 Teď zas budu pár let abstinovat)

Vyprávěl jsem to kamarádovi, a ten mi říkal: „Ty nepiješ piva, protože nechceš pupík, že?“. Od té doby nejsme přátelé, dal jsem mu blok. Já přece celý den nechodím a nemyslím na pupíky. Myslím na to, že nezdravá strava by negativně ovlivnila můj hormonální stav, a tím i můj pocit obecné pohody.

Test: snězte něco sladkého, nějakou sóju a fast food. Špatně se vyspěte. Vyhněte se sexu, a celý den někde po tmě seďte. Tadáá, pociťte účinky hormonů.

Být šťastný… to je biologie.

Nemít svaly je životu nebezpečné

A teď nemyslím, že si z vás každý dělá srandu, spíše vás napadne nebo že na rozdíl od MUTANTŮ nepřežijete srážku s autem…

Dan John popisuje, jak svaly starých lidí atrofují a oni kvůli tomu bojují o život. Silovým tréningem tomu mohli v čas předcházet. Otec Pavla Tsatsoulina v důchodu překonává národní rekordy v mrtvém tahu. Začal přitom až po šedesátce. Za to moje babička? Je líná pro něco se ohnout. Vysvětlit jí, aby si šla dát pár mrtvých tahů, je lekce v marnosti.

Jak může ektomorf zaručeně přibrat

Dneska si každý patnáctiletý kluk myslí, že je ektomorf. Že se narodil být hubený, a je v pořádku, když jeho holka má větší stehna, než on. Takoví zemřou nejdřív. Mark Rippetoe dokonce zveřejnil statistiku, podle které je pro dlouhověkost výhodnější být lehce tlustší, než podvyživený.

Někteří si pak spočtou, kolik by měli jíst, a vytasí se s jídelníčkem, kde je například 80 g tuků a 700 g sacharidů. Totální prasárna. Následně si stěžují, že musí sníst strašně moc. Že to nejde a oni svaly nikdy mít nebudou.

Řešení? Dostaňte do něj spoustu kalorií snadno, skrze kvalitní tuky. 100 gramů strouhaného kokosu například dá skoro 700 kcal, v tvarohu/mléku/proteinu si přitom ani nevšimnete.

Netrapte se hromadami těstovin nebo rýže, jděte po snadnější cestě zdravých tuků. Kde jsou ryby, ořechy, vejce, olivový olej, červené maso… nemusí být tuna suché rýže.

Zelenina všech barev

Být velký je nejen smyslem života, ale také zdravé. A naopak, dobré fungování vašeho těla vám s přírustky pomůže.

Dostatek zeleniny v jídelníčku je nutnost, kterou nezpochybňuje snad nikdo. Trenér Dan John k ní má zábavné doporučení. Radí zajistit si ovoce a zeleninu nejrůznějších barev, např. ne jen banány a brambory (vše žluté).

Sám k tomu mám jeden not-so-paleo typ. Hraju hru jménem: kolik barev dostanu do své tortilly. Ke smaženým kuřecím kousíčkům na olivovém oleji přidávám rajčata (červená), cibuli (bílá), okurku a salát (zelená), kukuřici (žlutá)…Cennou atypickou barvu navíc pak dodají borůvky přidané do tvarohu (modrá).

Kolik barev dokážete sníst vy? A kolik dobytka?

Zaujal vás článek?

Přihlaste se k odběru MUTANTSKÉHO NEWSLETTERU. Jednou za čas vám na mail přijdou novinky. K tomu okamžitě dostanete dárek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *