Hypertrofie je nové zdraví

Žádnému naturálnímu atletovi se nemůže stát, aby pro svůj sport vyrostl až příliš. Na světě neexistuje způsob, jak zdravě shodit svaly. Svalnatí lidé spíše přežijí většinu krizových situací. A jakmile jste staří, stává se boj o udržení svalů bojem o život.

Žádnému naturálnímu atletovi se nemůže stát, aby pro svůj sport vyrostl až příliš

Může přibrat zbytečný tuk, a může se zbytečně věnovat objemovému tréninku na úkor svého sportu. Jasné chyby. Ale nikdy nelze být pro sport moc svalnatý. Studie ukazují, že dokonce i maratoncům prospěje silový trénink, naopak silovým sportovcům ale neprospěje maratón. I ve vytrvalostních sportech se proto často používají steroidy.

„Každý atlet by se měl snažit být tak svalnatý a vyrýsovaný, jak je to možné, v rámci zdraví samozřejmě. Sportovci, kteří mluví o zpomalení, zatímco nabírají hmotu, jsou ti, kteří při procesu přiberou moc tuku. Tuk vás dělá pomalým. Svaly vás udělají silnějšími, a konečně i rychlejšími,“ uvádí Christian Thibaudeau.

Jenže lidé si představují, že přijdou do posilovny, trochu se zapomenou, za 3 měsíce omylem naberou 15 kilo svalů a promění se v těžkopádnou bestii. Jak říká Mark Rippetoe: „Kdyby to bylo tak snadné, už bych ty svaly měl.“

Vše má ještě jeden rozměr. Ve sportech, kde existují váhové kategorie, jeden sníží kalorický příjem a zařadí kardio, druhý sníží kalorický příjem a zařadí silový trénink. První shodí tři kila. Druhý shodí tři kila a zároveň ochrání svaly.

„Na světě neexistuje způsob, jak zdravě shodit svaly“

Zde cituji Pavla Tsatsoulina. Jeden člověk na StrongFirst fóru si stěžoval, že trénuje čistě pro relativní sílu, ale přesto má příliš velké ruce. Právě tohle mu Pavel odepsal.

Atrofie je vždy čistě nezdravá. Zvyšuje šanci, že budete nešťastní, podáte malý výkon nebo zemřete.

V medicíně se právě proto tolik používají steroidy – po operacích, nemocným AIDS, při léčbě rakoviny a starším mužům téměř bez výjimky. Dokonce začíná být stále běžnější předepisovat testosteron ženám, které ho kvůli špatnému životnímu stylu mají nedostatek. Taková žena bude šťastnější, sebejistější a nadrženější. Samozřejmě nedostane nic blízkého kulturistické dávce, a nezažije žádný náhlý svalový růst. Rozhodně jsou steroidní hormony na předpis zdravější, než hormonální antikoncepce, antibiotika nebo časté užívání alkoholu.

Růstový hormon je pak medicínou otevřeně považován za elixír mládí, a jakmile cena půjde dolů, můžeme se dočkat jeho širokého využití v léčbě… všeho.

Svalnatí lidé spíše přežijí většinu krizových situací

Svaly změkčují nárazy a „drží vás pohromadě“. Člověk díky svalnatějším nohám, zádům… a zvýšenému svalovému tonu spíše přežije např. srážku s autem (bude to ale horší pro auto).

„Známý sovětský vědec profesor Zimkin tvrdí, že během pokusů na zvířatech a pozorování lidských subjektů bylo zjištěno, že činnost svalů zvyšuje nespecifickou odolnost organismu vůči mnohým nepříznivým stresorům, jimž jsou lidé v moderních podmínkách vystavováni. Patří zde například hypoxie, některé jedy, radioaktivní materiály, infekce, přehřátí, podchlazení, a tak dál. U lidí, kteří pravidelně sportovali a pěstovali fyzickou kulturu, byl zaznamenán výrazný pokles nemocnosti,“ zmiňuje Pavel Tsatsouline.

Jakmile jste staří, stává se boj o udržení svalů bojem o život

„Jak stárneme, důležitost svalového růstu a kloubní pohyblivosti nemůže být minimalizována. Doslova jde o zápas života a smrti. Upřímně tvrdím, že je to tak důležité, že chyby mohou být fatální. Jednoduše se podívejte, co se stane, když po dosažení určitého věku hodně lidí uklouzne a něco rozbije. Mimoto, hypertrofie a kloubní mobilita jsou fontánou mládí,“ říká Dan John. Podobně jako růstový hormon, chce se jednomu dodat.

A tak mi trhá srdce, když nějaký přítel prohlásí: „Mě nejde o velké svaly, jen o takové fitness…“ Vím totiž, že až budu v devadesáti pumpovat bicepsy, on už bude dávno na onom světě. Svalová hypertrofie je totiž nové zdraví.

Zaujal vás článek?

Přihlaste se k odběru MUTANTSKÉHO NEWSLETTERU. Jednou za čas vám na mail přijdou novinky. K tomu okamžitě dostanete dárek.

Jeden komentář

  • KLAUS

    Srážka člověka s autem končí většinou frakturou krční páteří a dolních končetin. Prdel možná trošku zafunguje jako airbag. Člověk bude muset nosit krunýř, hlava také něco váží.
    Je pravda že, u sportující lidské populace je menší náchylnost na choroby a další stresory. Ale to platí jen u nedopující sportovně založené populaci. U těch, co hřeší to neplatí, ba naopak a mohl bych jmenovat …….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *